خانه > نی نی یاری > پزشکی و سلامت > اصل مهم در رژیم غذایی کودک

اصل مهم در رژیم غذایی کودک

 

اگر می خواهید یک رژیم غذایی سالم و مفید را برای کودکتان در پیش بگیرید و مغذی ترین و رژیمی ترین عادات تغذیه ای سالم را از کودکی برای او پیش بگیرید با ما همراه باشید.

 

رژیم غذایی کودک

دکتر فرح بخش، متخصص تغذیه گفت: برای اصلاح الگوهای غذایی و کمک به رشد و سلامتی کودکان استفاده از تمامی وعده‌های غذایی را جدی بگیرند به ویژه وعده صبحانه که جایگزینی برای آن در طول روز و  جبران در وعده ناهار یا شام وجود ندارد چرا که صبحانه اصلی‌ترین وعده  غذایی می‌باشد.

 

وی در خصوص رژیم غذایی برای کودکان پیش فعال تصریح کرد: براساس رژیم غذایی مخصوص استفاده از مواد افزودنی، نگهدارنده، شکر برای این کودکان حذف شود و برای جبران مواد شیرینی می‌توان از غلات، نان، برنج، ماکارونی و نظایر  این مواد استفاده شود و حذف سایر مواد ذکر شده صدمه‌ای به رژیم غذایی وارد نمی‌کند.

 

در کودکان دارای اضافه وزن حذف وعده غذایی توصیه نمی‌شود و استفاده از ۵-۶ وعده غذایی با حجم کمتر توصیه می‌گردد.

 

برای سن زیر ۷ سال رژیم غذایی کودک به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و سعی در تثبیت وزن هست تا با افزایش قد نسبت قد/وزن متناسب شود. برای کودکان بالای ۷  سال که منحنی رشد بالای ۹۵ درصد دارند رژیم غذایی با دفعات زیاد توصیه شده و در کودکان دارای منحنی رشد.ئ۸۵-۹۵ معمولا آموزش‌ به کودک و والدین وی برای کنترل وزن توصیه می‌گردد.

 

وی در پایان به طور کلی رژیم غذایی اصلاح شده را بدین شکل شرح داد: استفاده از شیر و لبنیات ۲-۳ واحد در روز یا معادل آن گوشت (سفید، قرمز، ماهی به تناوب) ۲-۳ واحد (۶۰-۹۰گرم) حبوبات مصرف شود و عادت به مصرف این مواد توسط والدین توصیه شود.

 

میوه ۲-۳  عدد میوه براساس ذائقه کودک برای کودکانی که میوه نمی‌خورند از آب میوه طبیعی استفاده شود.

و خانواده‌ها سعی کنند رژیم غذایی کودک را براساس ذائقه آنان بپزند.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

توصیه میکنیم ...

کاردستی مهدکودک

کاردستی مهدکودک ، بابانوئل پنبه ای بسازید

با دنیال کردن این پست می توانید آموزش ساده ساخت بابا نوئل و آدم برفی بامزه را با وسایل دم دستی یاد بگیرید. این کاردستی می تواند مقدمه ای برای ایده دادن به کودکان باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.