خانه > نی نی یاری > پزشکی و سلامت > تست های بارداری تا چه حد قابل اعتمادند؟

تست های بارداری تا چه حد قابل اعتمادند؟

چگونه باید به تست های بارداری اعتماد کرد انواع بیبی چک ها را چگونه بایداستفاده کرد ؟ روش استفاده از آن ها به چه صورت است روش های مختلف بکاربردن آن ها را در این مطلب برایتان آورده ایم صحت بارداری در این نوع تست های خانگی تا چه حد مورد اطمینان است.

تست های بارداری
زمان عادت ماهیانه‌تان به تاخیر افتاده و نگران یا منتظرید که بدانید باردار شده‌اید یا نه؟ حتما می‌دانید که برای کسب اطمینان در این خصوص تست‌هایی وجود دارد که معتبرترین آنها آزمایش بارداری (بتا اچ‌سی‌جی) از طریق تست خون است اما روش‌های در دسترس‌تری مثل بیبی‌چک‌ها و تست ادرار هم در داروخانه‌ها موجود است و می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز که اراده کردید، از آنها استفاده و نتیجه را فورا مشاهده کنید.
در این مطلب با دکتر فرح فرزانه، متخصص زنان و زایمان و دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی، در رابطه با شیوه و زمان استفاده از تست‌های بارداری و درصد اطمینان هر یک از آنها گفت‌وگو کرده‌ایم. با ما همراه شوید.

آزمایش بارداری چند نوع است و چطور نشان می‌دهد که خانمی باردار است یا نه؟

۲ نوع آزمایش بارداری معروف وجود دارد؛ تست خون و تست ادرار! در صورتی که عادت ما

هیانه خانمی منظم باشد، معمولا احتمال لقاح و بارداری ۱۴ روز بعد از آغاز عادت ماهیانه بالاست. بعد از لقاح در عرض ۵-۴ روز میزان هورمون گنادوتروپین کوریونی که از جفت ترشح می‌شود برای ۱۰ تا ۱۲ هفته در بدن افزایش می‌یابد. این هورمون ۲ زیرواحد آلفا و بتا دارد و از آنجا که از نظر ساختاری بسیار شبیه هورمون‌های تیرویید است، برای اینکه اشتباه نشود در تشخیص بارداری زیرواحد بتای آن را مورد بررسی قرار می‌دهند. مثبت بودن زیرواحد بتای این هورمون در خون یا ادرار، حکایت از نوعی بارداری در بدن دارد، اما در ادامه برای اطمینان از سلامت بارداری، باید از روش‌های مطمئن‌تری مثل سونوگرافی استفاده کرد.
پس حتی قبل از اینکه زمان عادت ماهیانه خانمی به تاخیر بیفتد، این امکان وجود دارد که به کمک تست‌های بارداری بتوان از باردار بودن اطمینان حاصل کرد؟
بله، حتی در طول هفته اول بعد از رابطه بدون پیشگیری، با توجه به دقت آزمایشگاه و به کمک تکنیک‌های جدیدی که این روزها در دنیا به کار گرفته می‌شود، می‌توان بارداری را تشخیص داد.

درصد اطمینان تست خون و ادرار یکسان است؟

تست خون درصد اطمینان بالاتری دارد. تست ادرار مثبت باارزش است اما تست ادرار منفی نه؛ یعنی وقتی تست ادرار خانمی منفی می‌شود، نمی‌توان به بارداری مطمئن بود؛ یعنی ممکن است باردار باشید اما بی‌بی‌چک آن را نشان ندهد.
برای انجام تست خون بارداری باید ناشتا بود؟ برای تست ادرار چطور؟
نه، ناشتا بودن لازم نیست و برای تست ادرار نیز زمان خاصی در نظر نمی‌گیرند و در تمام طول روز می‌توان از آنها استفاده کرد.
ایرانی یا خارجی بودن بیبی‌چک و قیمت بالای آن ملاکی بر بهتر بودنش است؟
نه، تنها نکته مهم، استاندارد بودن کیت و تاریخ مصرف آن است که باید هنگام خرید به آن دقت شود.

تست های بارداری  ادرار را چطور باید انجام داد؟

معمولا روی بسته‌بندی این تست‌ها دستورالعمل به طور کامل درج شده است. کافی است چند قطره ادرار را روی محل مخصوص روی کیت بچکانید یا نوار را داخل ظرف ادرار قرار دهید و چند لحظه‌ای صبر کنید. نوارهایی رنگی روی کیت نمایان می‌شود که برحسب راهنمای درج‌شده روی بسته‌بندی نشان می‌دهد خانم باردار است یا نه.
وقتی خانمی متوجه بارداری‌اش می‌شود و به متخصص زنان مراجعه می‌‌کند از او تقاضای تست خون می‌کنند. این کار واقعا لزومی دارد؟
ارزیابی یک بارداری به‌ویژه برای تشخیص سن بارداری و بارداری‌های غیرطبیعی و خارج رحمی بسیار باارزش است. این مسائل هرچه سریع‌تر مشخص شود، می‌تواند از خونریزی‌های داخل شکمی یا شوک بیمار پیشگیری کند.

کاربر گرامی، اگر تمایل دارید مطالب بیشتری مرتبط با این موضوع بخوانید کلیک کنید.

مدل رابطه زناشویی که احتمال بارداری را زیاد می کند

 شایع ترین مشکلات نوزادان بعد از تولد

هفته نامه سلامت

توصیه میکنیم ...

کاردستی مهدکودک

کاردستی مهدکودک ، بابانوئل پنبه ای بسازید

با دنیال کردن این پست می توانید آموزش ساده ساخت بابا نوئل و آدم برفی بامزه را با وسایل دم دستی یاد بگیرید. این کاردستی می تواند مقدمه ای برای ایده دادن به کودکان باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.