خانه > نی نی یاری > پزشکی و سلامت > درمان  کوتاهی قد کودکان

درمان  کوتاهی قد کودکان

رشد قد کودک از دوران شیرخوارگی آغاز می شود و در دوسال اول زندگی بسیار مشهود است و به طوری که کودک در این دوره تقریبا ۳۰ تا ۳۵ سانت افزایش قد دارد.

بسیاری از نوزادان در بدو تولد  ۵۰ سانت قد دارند و بیشترین میزان رشد قد در یک سال اول دیده می شود.

کوتاهی قد کودکان ، درمان کوتاهی قد کودک

 مرحله ی دوم رشد نیز شامل دوران کودکی  تا شروع دوره ی بلوغ است . در این دوره رشد طبیعی قد حدود ۵ تا ۷ سانتی متر می باشد، و البته این رشد در نزدیکی سن بلوغ بسیار کم می شود .

سومین مرحله رشد دوره بلوغ است این دوره بسیار حساس بوده و به طور متوسط  در پسران ۲۵ تا ۳۰ سانت رشد قدی و در دختران ۲۰ تا ۲۵ سانت افزایش قد را مشاهده می شود.

در دوره ی بلوغ رشد قدی ۸ تا ۱۴ سانتی متر است ،هر دوره از رشد دارای یک  جهش رشد است که این جهش در دختران قبل از اولین قاعدگی رخ می دهد و به طور متوسط حدود ۷ سانتی متر خواهد بود .

در پسران جهش رشد در مراحل پایانی بلوغ نیز دیده می شود و در واقع جهش رشد در مردان در زمان های طولانی تری دیده می شود.متاسفانه  در برخی از کودکان و نوجوانان اختلالاتی در رشد اتفاق می افتد که در نهایت منجر به کوتاه شدن قد کودکان می شود.

علت کوتاهی قد کودکان

کوتاهی قد می تواند به دلایل ژنتیکی و بیماری های عمومی رخ دهد .

کوتاهی قد ژنتیکی

ژنتیک می تواند یکی از دلایل اصلی کوتاهی قد کودکان باشد یعنی کوتاهی قد کودک ناشی از کوتاه بودن قد پدر و مادر است .

زمانی که مشکل کوتاهی ژنتیکی باشد ، دلیل و اختلالی برای این مشکل وجود ندارد ، در واقع پزشک با بررسی سن استخوانی فرد متوجه می شود که کودک دچار کوتاهی قد به دلیل ژنتیکی است یا موارد دیگر . در چنین حالت هایی سن استخوانی کودک با سن تقویمی او یکسان است . اما ممکن است کودک ده سال سن داشته باشد و در سن استخوانی او بین ۷ تا ۸ سال باشد این مورد یک مشکل اختلالی است که بیانگر وجود بیماری در کودک است .

بیماری هایی  که باعث کوتاهی قد کودک می شود

کم کاری تیروئید

کمبود هورمون رشد

سو تغذیه

بیمار دستگاه گوارش

کمبود ویتامین دی و کلسیم

ابتلا به بیماری سلیاک که نوعی حساسیت به پروتئین گندم است

بیماری هایی مثل کم خونی

بیماری های التهابی

و …

را شامل می شود

درمان کوتاهی قد در کودکان

درمان بعد از تشخیص کوتاهی قد صورت می گیرد ، کم کاری تیروئید و بیماری هایی نظیر آن درمان شده و برای افزایش قد کودک اقدامات لازم صورت می گیرد.ممکن است درمان با هورمون رشد صورت بگیرد . درمان با هورمون رشد بی عارضه است و در صورت درمان تخصصی مشکلی برای فرد ایجاد نمی نماید .

البته این درمان تا زمانی ممکن است که صفحات رشد بسته نشده باشند ، در بسیاری از موارد کوتاهی قد با رفع بیماری ها و همراه با دریافت رژیم غذایی مناسب قابل حل خواهد بود ، رژیم غذایی در این موارد باید شامل پروتئین کافی، مواد لبنی و میوه ها باشد .

منبع : روزنامه سلامت

 

توصیه میکنیم ...

کاردستی مهدکودک

کاردستی مهدکودک ، بابانوئل پنبه ای بسازید

با دنیال کردن این پست می توانید آموزش ساده ساخت بابا نوئل و آدم برفی بامزه را با وسایل دم دستی یاد بگیرید. این کاردستی می تواند مقدمه ای برای ایده دادن به کودکان باشد.

One comment

  1. خیلی ممنون از آموزش های خوبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.