خانه > نی نی یاری > پزشکی و سلامت > درمان  کوتاهی قد کودکان

درمان  کوتاهی قد کودکان

رشد قد کودک از دوران شیرخوارگی آغاز می شود و در دوسال اول زندگی بسیار مشهود است و به طوری که کودک در این دوره تقریبا ۳۰ تا ۳۵ سانت افزایش قد دارد.

بسیاری از نوزادان در بدو تولد  ۵۰ سانت قد دارند و بیشترین میزان رشد قد در یک سال اول دیده می شود.

کوتاهی قد کودکان ، درمان کوتاهی قد کودک

 مرحله ی دوم رشد نیز شامل دوران کودکی  تا شروع دوره ی بلوغ است . در این دوره رشد طبیعی قد حدود ۵ تا ۷ سانتی متر می باشد، و البته این رشد در نزدیکی سن بلوغ بسیار کم می شود .

سومین مرحله رشد دوره بلوغ است این دوره بسیار حساس بوده و به طور متوسط  در پسران ۲۵ تا ۳۰ سانت رشد قدی و در دختران ۲۰ تا ۲۵ سانت افزایش قد را مشاهده می شود.

در دوره ی بلوغ رشد قدی ۸ تا ۱۴ سانتی متر است ،هر دوره از رشد دارای یک  جهش رشد است که این جهش در دختران قبل از اولین قاعدگی رخ می دهد و به طور متوسط حدود ۷ سانتی متر خواهد بود .

در پسران جهش رشد در مراحل پایانی بلوغ نیز دیده می شود و در واقع جهش رشد در مردان در زمان های طولانی تری دیده می شود.متاسفانه  در برخی از کودکان و نوجوانان اختلالاتی در رشد اتفاق می افتد که در نهایت منجر به کوتاه شدن قد کودکان می شود.

علت کوتاهی قد کودکان

کوتاهی قد می تواند به دلایل ژنتیکی و بیماری های عمومی رخ دهد .

کوتاهی قد ژنتیکی

ژنتیک می تواند یکی از دلایل اصلی کوتاهی قد کودکان باشد یعنی کوتاهی قد کودک ناشی از کوتاه بودن قد پدر و مادر است .

زمانی که مشکل کوتاهی ژنتیکی باشد ، دلیل و اختلالی برای این مشکل وجود ندارد ، در واقع پزشک با بررسی سن استخوانی فرد متوجه می شود که کودک دچار کوتاهی قد به دلیل ژنتیکی است یا موارد دیگر . در چنین حالت هایی سن استخوانی کودک با سن تقویمی او یکسان است . اما ممکن است کودک ده سال سن داشته باشد و در سن استخوانی او بین ۷ تا ۸ سال باشد این مورد یک مشکل اختلالی است که بیانگر وجود بیماری در کودک است .

بیماری هایی  که باعث کوتاهی قد کودک می شود

کم کاری تیروئید

کمبود هورمون رشد

سو تغذیه

بیمار دستگاه گوارش

کمبود ویتامین دی و کلسیم

ابتلا به بیماری سلیاک که نوعی حساسیت به پروتئین گندم است

بیماری هایی مثل کم خونی

بیماری های التهابی

و …

را شامل می شود

درمان کوتاهی قد در کودکان

درمان بعد از تشخیص کوتاهی قد صورت می گیرد ، کم کاری تیروئید و بیماری هایی نظیر آن درمان شده و برای افزایش قد کودک اقدامات لازم صورت می گیرد.ممکن است درمان با هورمون رشد صورت بگیرد . درمان با هورمون رشد بی عارضه است و در صورت درمان تخصصی مشکلی برای فرد ایجاد نمی نماید .

البته این درمان تا زمانی ممکن است که صفحات رشد بسته نشده باشند ، در بسیاری از موارد کوتاهی قد با رفع بیماری ها و همراه با دریافت رژیم غذایی مناسب قابل حل خواهد بود ، رژیم غذایی در این موارد باید شامل پروتئین کافی، مواد لبنی و میوه ها باشد .

منبع : روزنامه سلامت

 

توصیه میکنیم ...

آموزش زبان به کودک ، زبان انگلیسی برای بچه ها ، سن آموزش زبان به کودک

آموزش زبان به کودک را از چه سنی باید شروع کرد؟

از چه سنی فرزندم را می توانم برای آموزش زبان آماده کنم و به وی زبان جدیدی غیر از زبان مادری اش را آموزش دهم؟

One comment

  1. خیلی ممنون از آموزش های خوبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.