خانه > نی نی یاری > پزشکی و سلامت > بارداری > درمان یبوست بارداری

درمان یبوست بارداری

یک متخصص تغذیه با بیان این که مشکل بواسیر غالبا با تغییر عادات غذایی و کنترل یبوست برطرف می‌شود، گفت: یبوست از مشکلات شایع دوران بارداری است که به بروز همورویید با علایم سوزش، خارش و ناراحتی منجر می‌شود.

مینو فروزانی با بیان اینکه یبوست از مشکلات شایع دوران بارداری است، گفت : در مواردی یبوست در بارداری مشکل آفرین می‌شود. وی با اشاره به اینکه تغییرات هورمونی در دوران بارداری و افزایش استراحت، سست سازی و بی حرکتی عضلات معده و روده زمینه را برای بروز یبوست در این دوران فراهم می‌کند، گفت: فشار رحم بزرگ شده به بخش انتهایی روده به ویژه در اواخر دوران بارداری عمل دفع را مشکل‌تر می‌کند.

gas-problem-during-pregnancy

دکتر فروزانی به زنان باردار توصیه کرد: برای نظم و راحتی عمل دفع مایعات بیشتری نوشیده، غذاهای حاوی مواد فیبری و سلولزی از قبیل نانی که بیشتر سبوس دارد، میوه جات و سبزیجات فیبردار ، میوه جات خشک به ویژه آلو و انجیر و دیگر میوه ها و آب آنها نیز باید در وعده های غذا و بین غذا بیشتر استفاده شود.

گفته وی، در دوران بارداری از مصرف داروهای ملین، مگر در موارد استثنایی و تحت نظر پزشک باید خودداری شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه همورویید یکی از مشکلاتی است که در صورت عدم رسیدگی به بیمار، پس از یبوست ایجاد می شود، گفت: یکی از مشکلات رایج در اواخر بارداری داشتن همورویید است که اغلب در نتیجه افزایش وزن جنین و همچنین فشاری که جنین و رحم به قسمت پایین وارد می آورد سبب بزرگ شدن عروق ناحیه رکتوم می گردد، ایجاد می شود.

فروزانی در خصوص علایم همورویید نیز گفت: همورویید ممکن است باعث سوزش، خارش و ناراحتی زیاد شود، معمولا مشکل همورویید با تغییر عادات بد غذایی و کنترل یبوست برطرف می شود، در ضمن دستورات بهداشتی مانند استراحت کافی در آخر روز جهت برطرف شدن فشار رحم به قسمت پایین روده باید رعایت شود.

منبع: ایسنا

توصیه میکنیم ...

کاردستی مهدکودک

کاردستی مهدکودک ، بابانوئل پنبه ای بسازید

با دنیال کردن این پست می توانید آموزش ساده ساخت بابا نوئل و آدم برفی بامزه را با وسایل دم دستی یاد بگیرید. این کاردستی می تواند مقدمه ای برای ایده دادن به کودکان باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.