خانه > نی نی یاری > ساختنی ها > کاردستی کودک ، آموزش گام به گام ۵۰ کاردستی ساده

کاردستی کودک ، آموزش گام به گام ۵۰ کاردستی ساده

نی نی یاری : درست کردن کاردستی کودک راهی برای سرگرم کردن بچه ها و همچنین افزایش خلاقیت و نبوغ آنها است. همه بچه ها دوست دارند با اشیاء اطراف خودشان بازی کنند ما تلاش می کنیم این علاقه بچه ها را با ایده هایی ترکیب کنیم که با استفاده از آنها بتوانید کاردستی های زیبا خلق کنید. بدون شک بچه از اینکه در کنار والدین یا مربیان خود ساعتی را صرف درست کردن کارهای دستی کنند لذت می برند.

در این بخش به معرفی و  آموزش یک مجموعه کامل با بیش از ۵۰ نوع کاردستی کودک می پردازیم تا شما بتوانید با دم دست ترین وسیله های خودتان بهترین و خلاقانه ترین کاردستی ها را به کمک بچه ها درست کنید. آنچه که در این مطلب خواهید دید :

کاردستی کودک با رول دستمال کاغذی

 

love-bug-crafts

وسایل مورد نیاز

رول دستمال توالت

کاغذ رنگی

چشم های عروسکی

گواش یا آبرنگ

چسب و قیچی

ماژیک

وسایل تزیین

تمام وسایلی که برای درست کردن این کاردستی احتیاج است از ساده ترین و دردسترس ترین وسایل می باشد.

برای ساخت این پروانه های دوست داشتنی ابتدا رول های دستمال توالت را با گواش یا آبرنگ رنگ کنید . می توانید به جای رنگ آمیزی از کاغذ رنگی ها کمک بگیرید و روی رول دستمال بچسبانید.

بال های پروانه و شاخک های آن را روی کاغذ رنگی برش بزنید و با چسب بچسبانید.

اجزای صورت این پروانه ها را بچسبانید و یا با ماژیک بکشید.

این اولین کاردستی کودک با دستمال رولی است. با همین روش می توانید کاردستی های بسیار زیبای دیگری هم درست کنید. نمونه های زیر را ببینید

آموزش کاردستی کودک با دستمال رولی به شکل شیر

 

b05cd2095fde6d41fc3e6333a72205a9

تفاوت این کاردستی با نمونه قبلی در این است که هنگام درست کردن آن باید ابتدا رول دستمال را از بالا و دوطرف کمی خم کنید و به هم بچسبانید تا گوش های شیر ساخته شود.  به تصویر بالا دقت کنید.

بعد از آن سایر اجزای لازم را روی کاغذ رنگی کشیده ، برش بزنید و در جای خود بچسبانید.

آموزش کاردستی کودکان

کاردستی شخصیت های کارتونی پرطرفدار را هم با همین روش درست کرد. کاردستی زیر را ببینید . مینیمون های ساخت شده با دستمال رولی که با استفاده از روزنامه های مچاله شده سر آنها درست شده است.

couple-minion-600x520نمونه های کاردستی حیوانات که با رولی دستمال درست می شوند را در تصویر زیر می توانید ببینید.

44444

کاردستی دوست داشتنی شیر که در تصویر بالا می بینید و همچنین خرس کوچولو ها و جغد  هم با همین روش ساخته می شوند. آموزش مرحله به مرحله ساخت و الگوهای این کاردستی های کودک  را با مراجعه به بخش های زیر می توانید مشاهده کنید.

کاردستی کودکان ،آموزش ساده ساخت شیر بامزه

کاردستی ساده یک خرس بانمک بسازید

کاردستی خرس کوچولو و جغد

 

کاردستی کودکان ، خانواده سرخ پوست ها

اگر قرار باشد کاردستی سرخ پوست ها را درست کنید چه ایده هایی به ذهن شما می رسد؟ کمی صبر کنید در این قسمت ایده ای ساده و در عین حال فوق العاده جذاب برای درست کردن آدمک ها برایتان آماده کرده ایم. بدون تردید این یکی از جالب ترین کاردستی های این مجموعه است.

روش درست کردن این کاردستی کودک مانند همان کاردستی هایی است که در بخش قبل آموزش داده شد. تنها جزئیات صورت و موها متفاوت است. از یک پاکت برای درست کردن چادر این خانواده سرخ پوست استفاده کنید.

c16e29e6da82e46bc7145e48bc44825b

شاید کودک شما هم دوست داشته باشد چند تا از این عروسک ها را در گوشه اتاق خود داشته باشد، برای آنها اسم بگذارد ، و یا شب ها انها را داخل چادر بگذارد تا بخوابند !

آموزش  کاردستی اتاق کودک

ساخت کاردستی کودک یک فعالیت سرگرم کننده و لذت بخش است. اما اگر این کاردستی یک وسیله ماندگار برای اتاق کودک باشد لذت درست کردن آن دوچندان می شده و تبدیل به یک فعالیت مفید برای بچه ها و همچنین صرفه جویی در هزینه های تزیین اتاق کودک می شود. در این بخش چند ایده خلاقانه برای درست کردن کادستی اتاق کودک آموزش داده می شود.

آموزش کاردستی جامدادی

این جامدادی های زیبا با استفاده از ظرف شامپو درست شده اند. از این ایده می توان برای جمع کردن لوازم التحریر و زیباسازی میز تحریر استفاده کرد. ساخت این کاردستی زیبا و ساده با کمترین هزینه انجام می شود. پس برای درست کردن آن دست به کار شوید.

کاردستی اتاق کودک

نمونه های بالا همه کاردستی هایی هستند که باصرف کمی زمان درخانه آنها را درست کرده و از آن استفاده کنید. الگو، آموزش و نکات ساخت آنها را با پیگیری مطالب زیر می توانید ببینید.

آموزش دوخت عروسک نمدی دایناسور با الگو

گل های کاغذی بهترین ایده برای تزیین جشن

آموزش ساخت جامدادی با استفاده از شیشه نوشابه

آموزش ساخت آویز پرنده برای اتاق کودک

 

کاردستی مهد کودک

همه انواع کاردستی های انتخاب شده در این مجموعه می تواند ایده ای برای کاردستی مهد کودک باشد و در کارگاه های خلاقیت کودکان آموزش داده شود. با این وجود در میان انواع کاردستی کودک ، کاردستی های بشقابی هم ایده های خیلی خوبی برای مهد کودک هستند. در ادامه آموزش چند نمونه از این کاردستی ها را می توانید مشاهده کنید.

کاردستی مهد کودک

وسایل مورد نیاز

بشقاب کاغذی یک بار مصرف

مقوا

رنگ و گواش

چسب و قیچی و ..

چشم های تزیینی

آموزش ساخت کاردستی بشقابی

برای درست کردن این کاردستی ها ابتدا طرح مورد نظر خودتون رو در ذهن تصور کنید. می توانید از کاردستی های حیوانات در تصویر بالا هم ایده بگیرید.

برای درست کردن زرافه اول گوش ها را روی مقوا برش داده و به بشقاب بچسبانید.

بعد شروع به رنگ کردن کرده و خال های قهوه ای به صورت پراکنده اضافه کنید.

آموزش کاردستی

در مرحله بعد چشم های عروسکی را بچسبانید.

حالا زرافه شما فقط پوزه و شاخک کم دارد که می توانید با مقوا و چوب بستنی آنها را هم درست کنید و در جای مناسب بچسبانید. کاردستی زیبای شما ساخته شد.

آموزش کاردستی

  با همین روش می توانید کاردستی حیوانات دیگر را هم به سادگی درست کنید. به تصویر زیر نگاه کنید. گربه ، سگ ، ببر ، فیل ، خرگوش ، گاو و شیر انواع کاردستی کودک هستند که با همین روش درست شده اند.

بچه می توانند در رنگ کردن ، قیچی کردن مقوا و چسباندن آنها زیر نظر مربی مهد کودک کاردستی های زیبا درست کنند.

کاردستی مهد کودک

5d1439c2bad75b19a05a734efb872624

آموزش کاردستی هلو کیتی

با ایده کاردستی های بشقابی می توان شخصیت های مختلفی ساخت ؛ مثلا کاردستی هلوکیتی یکی از این نمونه هاست. البته برای درست کردن این کاردستی کودک از نصف بشقاب استفاده شده است. گوش های هلو کیتی هم از نیمه اضافی بشقاب برش می خورد. ایده های جالب تر از کاردستی کودک که با بشقاب و یا برش بشقاب درست شده است را در مطلب کاردستی بشقابی ،۳ ایده بامزه و جذاب می توانید مشاهده کنید.

5d61c5d44ce26dd4dbfd38fff0ce3f72

کاردستی کودک ، کاردستی های بشقابی

در هنگام درست کردن کاردستی های بشقابی می توان از تا کردن هم استفاده کرد تا کاردستی شما شکل سه بعدی بگیرید. برای درست کردن این قورباغه ابتدا بشقاب را از وسط تاکنید و بعد جزئیات دیگر را مطابق تصویر اضافه نمایید.

03c2044f39aef49aeedeaefea59100ce

این هم نمونه فوق العاده زیبای دیگری  از کاردستی های بشقابی است که با مراجعه به مطلب بابانوئل پنبه ای بسازید   می توانید الگو و آموزش کامل آن را ببینید.

 کاردستی مهدکودک

کاردستی با کاغذ برای بچه ها

کاردستی با کاغذ یا اوریگامی یکی دیگر از ایده های کاردستی کودک است که به سادگی و با داشتن یک تکه کاغذ می توان کاردستی های خلاقانه زیادی درست کرد.

والدین امروز حتما در کودکی خاطره درست کردن موشک یا کاردستی های ساده دیگر را با کاغذ دارند. اوریگامی همان ایده ها را از ساده تا حتی خیلی پیچیده تنها با کاغذ و تا ارائه می دهد.

آموزش گام به گام درست کردن حیوانات اوریگامی که در تصویر زیر مشاهده می کنید را در مطلب  کاردستی با کاغذ ، آموزش درست کردن حیوانات با کاغذ و تا ببینید.

easy-origami-fox-12

easy-origami-dog-09درست کردن خرگوش با کاغذ نیاز به تعداد تاهای بیشتری دارد. آموزش درست کردن خرگوش اوریگامی را با مراجعه به بخش چگونه یک خرگوش کاغذی بسازیم؟    مشاهده خواهید کرد.

خرگوش کاغذی

دستورالعمل زیر هم به شکل ساده ساخت کاردستی کودک با کاغذ را نشان می دهد. پیشنهاد می کنیم ابتدا آموزش کامل را از لینک بالا مشاهده کنید.

کاردستی با کاغذ

کاردستی روز کودک

در این بخش می خواهیم یک کاردستی هیجان انگیز آموزش دهیم که ساخت آن تنها چند دقیقه وقت نیاز دارد. وسایلی هم که برای درست کردن آن احتیاج است تنها سه چیز است :

دستکش زرد رنگ  که بهتر است کوچکترین سایز باشد

ماژیک

قیچی

آماده اید ؟

کاردستی روز کودک   برای درست کردن این کاردستی کودک ساده  ابتدا انگشت های دستکش را جدا کنید. می توانید از قسمت زرد رنگ استفاده کرده یا با برگرداندن آن از زمینه سفید استفاده کنید.

کاردستی انگشتی

حالا موقع نمایش خلاقیت برای خلق شخصیت هاس مختلف روی عروسک های انگشتی است .می توانید آنها رو در انگشت کرده و بعد نقاشی کنید. در اینجا آدمک ها و حتی حیوانات نقاشی شده اند .

برای کاردستی روز کودک می توانید یک عالمه عکس بچه که نماد این روز است روی عروسک های انگشتی خود نقاشی کنید.

کاردستی کودک

در کمتر از چند دقیقه کاردستی انگشیتی کودک ساخته شد. حالا می توانید آنها را کنار هم گذاشته و نمایش یک داستان را با بچه ها بازی کنید.

کاردستی روز کودک

کاردستی برای کودک با خمیر بازی

نوبتی هم باشد نوبت خمیر بازی است. تقریبا همه بچه ها بازی با خمیر بازی را در کودکی تجربه می کنند. پیشنهاد می شود که کودک با خلاقیت خود اشکالی را که در ذهن دارد بسازد با این حال گاهی بچه ها دوست دارند که بتوانند یک شخصیت یا عروسک  با خمیر بازی خود درست کنند. ایده های ساده که در این بخش گردآوری کرده ایم برای ساخت کاردستی کودک و یا ایده گرفتن مربی ها برای کاردستی مهدکودک مناسب است.

۴ گام برای سه عروسک

به کمک آموزش تصویری زیر در ۴ مرحله می توانید درست کردن کرم ، زنبور و کفشدوزک را با خمیر بازی مشاهده کنید. این حیوانات برای می توانند در باغ خمیری شما بازی کنند !

کاردستی برای کودک

ایده های فراوان دیگری برای درست کردن حیوانات با خمیر بازی وجود دارد . اگر قرار باشد در مورد درست کردن یک مار ایستاده و بانمک ، درست کردن یک خرس دوست داشتنی و یا ساخت یک آفتاب پرست خمیری یا درست کردن الاغ با خمیر بازی ایده هایی بدهیم مشاهده تصویر زیر را به شما پیشنهاد می کنیم.

با مراجعه به مطلب ساخت کاردستی حیوانات با خمیر بازی   می توانید آموزش مرحله به مرحله ساخت هر کدام را مشاهده کنید.

کاردستی برای کودکان

 کاردستی کودک برای بازی

آموزش خلاق بودن به کودک از طریق یک کاردستی خلاقانه بسیار روش پسندیده ایست، چرا که مانند کلاس درس خسته کننده و حوصله سر بر نخواهد بود و کودک هم از این کار لذت می برد. آیا می دانید چه چیزی بهتر از یک کاردستی خلاقانه برای کودک است؟ بله، یک کاردستی خلاقانه که بتوان با آن بازی کرد! همه ی بچه ها بازی کردن از هر نوعش را دوست دارند. اگر کودک بتواند از کاردستی خودش به عنوان بازی استفاده کند هم انگیزه ی بیشتری برای ساختن و آموختن خواهد داشت و هم یاد میگیرند که برای به دست آوردن چیزی باید زحمت کشید.

این پنگونن ها که با بطری نوشابه ساخته شده اند را می توانید در کنار برای یک بازی بولینگ استفاده کنید. آموزش درست کردن این کاردستی کودک را با مراجعه به مطلب  کاردستی بطری نوشابه ، ساخت پنگوئن ببنید.  کاردستی بطری نوشابه

عروسک های جورابی هم برای بازی های نمایشی فوق العاده هستند چرا که به سادگی ساخته می شوند و اصلا هزینه ای ندارند و می توانید با آن ها قصه های بچه ها را بازی کنید. حتی برای آموزش نکات تربیتی به بچه ها از آنها استفاده کنید. با مراجعه به مطلب عروسک جورابی می توانید آموزش مرحله به مرحله درست کردن این عروسک جورابی را مشاهده کنید.

اژدهای عروسکی

کاردستی برای بچه ها با بطری نوشابه هواپیما بسازید

با کمی خلاقیت می توان کاردستی ها و یا حتی اسباب بازی های بی نظیری با ساده ترین وسایل که در هر خانه ای یافت می شود ساخت. پسر بچه ها هواپیما را خیلی دوست دارند اما شاید گمان کنید که ساخت کاردستی هواپیما خیلی سخت است یا وسایل پیچیده ای می خواهد . اما در ادامه می بینید که می توان با یک شیشه نوشابه ساده هم یک کاردستی کودک فوق العاده به شکل هواپیما مخصوص پسربچه هایی که عاشق خلبانی هستند، ساخت. بهتر است بابا ها در ساخت این کاردستی مشارکت کنند.

کاردستی هواپیما

 الگو ها و دستورالعمل ساخت این کاردستی کودک را در مطلب آموزش کاردستی ، با بطری نوشابه هواپیما بسازید می توانید مشاهده کنید.

کاردستی کودک با لیوان یک بار مصرف

می خواهیم لیوان های کاغذی یک بار مصرف را دوبار مصرف کنیم. این بار برای درست کردن کاردستی برای بچه ها . این هم یکی دیگر از ایده های ساده کاردستی است که هم در خانه و هم در مهدکودک ها می توانید با بچه ها درست کنید.

کاردستی کودک

برای درست کردن حیوانات بهتر است از لیوان های کاغذی سفید بدون طرح استفاده کنید. رنگ و پیپ پاک کن تنها وسایلی هستند که برای درست کردن این کاردستی لازم است. لیوان ها را رنگ کنید، حیوانی که قرار است کاردستی آن ساخته شود را در ذهن تصور کنید و با کمک ماژیک و رنگ های مختلف صورت آن را نقاشی کنید. با پیپ پاک کن هم گوش ، شاخک و یا دم درست کنید و با چسب حرارتی بچسبانید.

در تصویر بالا میمون ، گاو و یک ببر بامزه را می بینید ولی می توانید حیوانات دیگر را هم شما با خلاقیت خود درست کنید.

کاردستی کودک ، کارت پستال

اگر کاردستی کودک یک کارت پستال زیبا باشد می توان از آن برای هدیه دادن استفاده کرد. بچه ها موقع هدیه دادن خیلی هیجان دارند مخصوصا اگر بخواهند کسی را مانند مادر یا پدر سورپرایز کنند.

کاردستی سه بعدی زیر که به سادگی با کاغذ های رنگی درست می شود برای کارت پستال مناسب است . آموزش کامل ساخت این کاردستی را در مطلب کاردستی برای کودک کفشدوزک سه بعدی بسازید  می توانید ببینید.

کاردستی کودک

 کاردستی کودک با بادکنک

 با بادکنک می توان اشکال و کاردستی های زیادی درست کرد. اما شاید هیچ کاردستی ای به بامزگی این کاردستی کودک نباشد. برای درست کردن شحصیت های بامزه به چوب پنبه ، بادکنک های ساز کوچک ، ماژیک و یک دنیا خلاقیت احتیاج دارید. تصویر زیر با ببینید.

کاردستی با بادکنک

فیلم  آموزش کاردستی با بادکنک

برخی از انواع مدل های بادکنک ها وجود دارد که می توان با آنها مدل های محتلف حیوانات یا عروسک ها را درست کرد که البته ساخت آنها نیاز به مهارت و خلاقیت دارد. در این فیلم آموزش درست کردن جوجه توییتی با بادکنک را با مهارت بسیار عالی می توانید مشاهده کنید. حتما از دیدن نتیجه آن شگفت زده خواهید شد.

 

نویسنده و مترجم : محیا امیری

توصیه میکنیم ...

کاردستی مهدکودک

کاردستی مهدکودک ، بابانوئل پنبه ای بسازید

با دنیال کردن این پست می توانید آموزش ساده ساخت بابا نوئل و آدم برفی بامزه را با وسایل دم دستی یاد بگیرید. این کاردستی می تواند مقدمه ای برای ایده دادن به کودکان باشد.

۲۰ comments

 1. سایتتون خیلی خیلی عالی بود وقت کردین به وبلاگ منم سر بزنید

 2. من عاشقسالم این ها شدم ولی خواهشا چیز های ساده وتر وسخت تر هم بذازین چون من به بجه ی چهار سالم یاد میدم و همین طور کامل کامل روش های تمرین ها رو بنویسین

 3. مرسی ممنون واقعا

 4. شما گروه وایبر یا تلگرام دارید؟؟

 5. خیلی عالی دمتون گرم

 6. سلام
  مطلب کامل و عالی ای بود . کاردستی های اوریگامی و نمونه کاردستی ها بشقابی خیلی به کار من امد .
  همینطور کاردستی هواپیما که کاملا جدید بود.
  باتشکر از سایت خوبتون

 7. من که پسرم از این سایت خوشم امد عالی

 8. سلام.وبسایتتون فوق العادس.به کارتون ادامه بدین

 9. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 10. سلام ممنون عالی بود.دختر عموم مربی مهده حتما وبسایتتون رو بهش معرفی میکنم مطمئنم خیلی به کارش میاد. خدا قوت.

 11. خسته نباشید مرسی به خاطر این مطالب زیبا

 12. خیلی عالی بود

 13. سلام
  ممنون از آموزش خوب و فیلمی که گذاشته بودین….

 14. سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون

 15. وااای یعنی عالی ترین نمونه کاردستی ها یی بود که تو نت دیدیم
  خیلی ممنون از زحماتتون

 16. خیلی خیلی عالی بود خیلی چیز های جالبی بود من همه رو درست کردم

 17. سلام ممنون از ایننکه به ما والدین وحتی خود بچه ها ایده های جالبی ارائه می دهید
  خواهشمندیم که از مواد بازیافتی دیگه هم کاردستی نشان دهید
  از اصفهان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.