خانه > نی نی یاری > آموزش > ۵ پیشنهاد ایده آل برای بازی با کودک

۵ پیشنهاد ایده آل برای بازی با کودک

 

نی نی یاری ، سلطانی نژاد : در این مطلب به معرفی چند نمونه از بازی های جنبشی یا فکری برای بازی با کودک پرداخته ایم. شما می توانید از این بازی های جنبشی و بدنی که مناسب تمام اعضای خانواده هستند برای خوشحال کردن کودکان خود و تقویت قوای ذهنی آن ها استفاده کنید. با توجه به اینکه بازی های کامپیوتری یا تبلت بین بچه های امروز خیلی پرطرفدار شده است بد نیست که والدین ایده هایی را از بازی های پر هیجان برای بازی با کودک یاد بگیرند.  این بازی ها برای سلامتی و تناسب اندام کودکان نیز بسیار مفید هستند.

بازی با کودک ، بازی بشقاب پرنده

 بازی بشقاب پرنده

این بازی فعال، نمونه ساده بازی پرتاب دیسک است. حلقه ای را از یک شاخه درخت یا جایی شبیه به آن  آویزان کنید. یکی از روش های بازی بشقاب پرنده، روش د-ی-س-ک است.

در این روش بازی به این شکل است که یک نفر به شیوه انتخابی خودش دیسک را به سمت سبد پرتاب می کند و اگر موفق شد و دیسک داخل سبد افتاد، بقیه باید به همان شکل دیسک را درون سبد بیندازند و اگر موفق نشد نفر بعدی باید خودش یک روش جدید برای پرتاب انتخاب کند مثلاً می گوید من از این فاصله پرتاب می کنم یا می گوید من با چشم بسته پرتاب می کنم. اگر پرتاب او موفق بود نفرهای بعدی باید شبیه به او پرتاب را انجام دهند. اگر موفق شدند که نوبت نفری بعدی است که پرتاب کند اما اگر موفق نشدند یک حرف به آن ها اضافه می شود. اگر کسی ۴ بار نتوانست شبیه نفر شروع کننده پرتاب کند کلمه دیسک را می گوید و از بازی بیرون می رود. بعد از یک دور، دوباره نوبت نفر اول می شود که نوع پرتاب را انتخاب کند و بازی تا باقی ماندن یک نفر ادامه پیدا می کند.

بازی با کودک ، بازی تقویت حافظه 

بازی حافظه

 

 

بازی تقویت حافظه ، بازی بسیار خوبی برای بعد از شام است. عکس هایی را از مجلات و روزنامه ها (گل،شیرینی،درخت و …)را جدا کنید و یک نفر بزرگسال به عنوان مدیر بازی این عکس ها را در ۳ تا ۵ گروه بر اساس چیزی که در عکس ها مشترک است(مثلاً همه به آب مربوط هستند یا همه سبز هستند) دسته بندی می کند. مدیر، عکس های هر گروه را یکی یکی به بقیه بازیکنان نشان می دهد و هر کس را ۳ ثانیه نگه می دارد. بازیکنان باید همزمان که رابطه بین عکس ها را تشخیص می دهند عکس را به خاطر بسپارند. نوبت بعدی با کسی است که زودتر رابطه را تشخیص دهد.

بازی با کودک ، بازی لی لی 

بازی لی لی

شما می توانید یک زیرپایی قدیمی را تبدیل به یک بازی فعال و مهیج کنید. بازی لی لی از آن دسته بازی های فعالی است که مناسب خانواده است.از خودکار و خط کش برای ایجاد خطوط روی آن استفاده کنید و مربع های بازی لی لی را تکمیل کنید. می توانید با پر کردن یک جوراب بچه با دانه های برنج و گره زدن طرف باز جوراب، از آن به جای سنگ مورد استفاده در بازی استفاده کنید. 

در مطالب قبل نی نی یاری آموزش درست کردن یک لی لی خانگی بسیار ساده را قرار داده ایم که با مراجعه به مطلب کاردستی: در خانه لی لی بازی کنید می توانید آموزش ساخت آن را ببینید. 

بازی با کودک ، بازی گلوله برفی 

بازی گلوله برفی

لذت هوای برفی را با این بازی فعال و مهیج به داخل خانه بیاورید. این روش یک ایده عالی برای بازی با کودک و یا حتی برای همه اعضای خانواده مناسب است. فضای بزرگی از خانه را برای بازی خالی کنید و از یک طناب یا هر چیزی شبیه به آن برای ایجاد خط وسط استفاده کنید. هر طرف این خط یک تیم قرار می گیرد. تعدادی توپ پینگ پنگ یا اسفنج را به صورت یکنواخت بین دو تیم تفسیم کنید. از یک زمان سنج(گوشی یا ساعت) استفاده کنید و ۲ دقیقه زمان بگیرید. با شروع زمان بازی، بازیکنان هر دو تیم سعی می کنند توپ ها را به زمین حریف پرتاب کنند. با تمام شدن زمان،هر تیمی که توپ کمتری داشته باشد برنده است.

بازی با کودک ، بازی با تاس 

بازی با کودک

با استفاده از ساختن تاس های دست ساز یک بازی فعال و جذاب برای کودکان به وجود آورید. برای ساختن یک جفت تاس می توانید از نوار چسب های بزرگ برای پوشاندن لبه ها و مقوا برای اطراف تاس استفاده کنید. با استفاده از ماژیک روی یک تاس اعداد کوچکتر از ۱۰ و روی تاس دیگر حرکت ها را بنویسید. از حرکت هایی مثل پرش با یک پا یا چرخیدن می توانید استفاده کنید. بازیکنان به ترتیب تاس را پرتاب می کنند و حرکات را به تعداد مورد نظر انجام می دهند.

 

توصیه میکنیم ...

کاردستی مهدکودک

کاردستی مهدکودک ، بابانوئل پنبه ای بسازید

با دنیال کردن این پست می توانید آموزش ساده ساخت بابا نوئل و آدم برفی بامزه را با وسایل دم دستی یاد بگیرید. این کاردستی می تواند مقدمه ای برای ایده دادن به کودکان باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.